| Internal Part Number | EIS-THC7984-17-B | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 90 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Number of Bits | 10 | |
| Sampling Rate (Per Second) | 170M | |
| Number of Inputs | 3 | |
| Input Type | Differential | |
| Data Interface | Parallel | |
| Configuration | PGA-ADC | |
| Ratio - S/H:ADC | - | |
| Number of A/D Converters | 3 | |
| Architecture | - | |
| Reference Type | Internal | |
| Voltage - Supply, Analog | 1.7 V ~ 1.9 V | |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7 V ~ 1.9 V | |
| Features | PGA | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |