Cornell Dubilier Electronics THF227K010P1G
THF227K010P1G picture photo
Mfg. Part Number
THF227K010P1G
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 220UF 10V 10% AXIAL
Datasheet Download
THF227K010P1G.pdf
Availability of THF227K010P1G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
THF227K010P1G Order Process
Ship out your order
Specifications of THF227K010P1G
Internal Part NumberEIS-THF227K010P1G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTHF
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesWet Tantalum
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)THF227K010P1G
Related LinksTHF227, THF227K010P1G Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
THF227K010P1G Details Description
Related parts for THF227K010P1G
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP SM8 datasheet.pdf
CONN SOCKET 24-30AWG CRIMP 15AU datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 420MA 765 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LSF-SMT 5.00/07/90 3.5SN BK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf