AVX Corporation THJB685M016RJN
THJB685M016RJN picture photo
Mfg. Part Number
THJB685M016RJN
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 1210
Datasheet Download
THJB685M016RJN.pdf
Availability of THJB685M016RJN
QUANTITY
THJB685M016RJN Order Process
Ship out your order
Specifications of THJB685M016RJN
Internal Part NumberEIS-THJB685M016RJN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)THJB685M016RJN
Related LinksTHJB685, THJB685M016RJN Datasheet, AVX Corporation Distributor
THJB685M016RJN Details Description
Related parts for THJB685M016RJN
IC REG SWTCHD CAP INV -4V 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 350MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 40POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RES 7.50K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
RES 499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf