ITT Cannon, LLC THV6U14-0400S1L-02
THV6U14-0400S1L-02 picture photo
Mfg. Part Number
THV6U14-0400S1L-02
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 4POS SKTS
Datasheet Download
THV6U14-0400S1L-02.pdf
Availability of THV6U14-0400S1L-02
QUANTITY
THV6U14-0400S1L-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of THV6U14-0400S1L-02
Internal Part NumberEIS-THV6U14-0400S1L-02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTrident High Voltage (THV)
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesTrident High Voltage (THV)
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert04-00
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size4 Power
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Shell Material, FinishZinc Alloy, Nickel Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)THV6U14-0400S1L-02
Related LinksTHV6U14-0, THV6U14-0400S1L-02 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
THV6U14-0400S1L-02 Details Description
Related parts for THV6U14-0400S1L-02
XMITTER KEYFOB 418MHZ 5 BUTTON datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 22POS .156 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf