Cornell Dubilier Electronics TIM336K035P0Z
TIM336K035P0Z picture photo
Mfg. Part Number
TIM336K035P0Z
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 35V 10% RADIAL
Datasheet Download
TIM336K035P0Z.pdf
Availability of TIM336K035P0Z
QUANTITY
TIM336K035P0Z Order Process
Ship out your order
Specifications of TIM336K035P0Z
Internal Part NumberEIS-TIM336K035P0Z
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTIM
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.600" L x 0.195" W (15.24mm x 4.95mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.91mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeZ
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TIM336K035P0Z
Related LinksTIM336, TIM336K035P0Z Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TIM336K035P0Z Details Description
Related parts for TIM336K035P0Z
CONN FPC BOTTOM 61POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
MODULE POWER 50A 600V 3PH BRIDGE datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 34A 1 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf