| Internal Part Number | EIS-TISP3150F3SL | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | TISPxx Devices Jun/2008 | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Thyristors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Voltage - Breakover | 150V | |
| Voltage - Off State | 120V | |
| Voltage - On State | 3V | |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 120A | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 35A | |
| Current - Hold (Ih) | 150mA | |
| Number of Elements | 2 | |
| Capacitance | 50pF | |