| Internal Part Number | EIS-TISP3180F3P | |
| Packaging | Tube | |
| Voltage - Breakover | 180V | |
| Voltage - Off State | 145V | |
| Voltage - On State | 3V | |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 120A | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 35A | |
| Current - Hold (Ih) | 150mA | |
| Number of Elements | 2 | |
| Capacitance | 50pF | |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) | |