| Internal Part Number | EIS-TISP4290J1BJR-S | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Voltage - Breakover | 290V | |
| Voltage - Off State | 220V | |
| Voltage - On State | - | |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 800A | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 200A | |
| Current - Hold (Ih) | 20mA | |
| Number of Elements | 1 | |
| Capacitance | 105pF | |