| Internal Part Number | EIS-TISP4290M3BJR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Voltage - Breakover | 290V | |
| Voltage - Off State | 220V | |
| Voltage - On State | 3V | |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 220A | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 50A | |
| Current - Hold (Ih) | 150mA | |
| Number of Elements | 1 | |
| Capacitance | 83pF | |
| Package / Case | DO-214AA, SMB | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | TISP4290M3BJR | |
| Related Links | TISP42, TISP4290M3BJR Datasheet, Bourns Inc. Distributor | |
 | 150252-2020-TB | Connector Receptacle 52 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount | datasheet.pdf | |