| Internal Part Number | EIS-TISP7260F3DR-S | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Voltage - Breakover | 260V | |
| Voltage - Off State | 200V | |
| Voltage - On State | 5V | |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 175A | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 45A | |
| Current - Hold (Ih) | 150mA | |
| Number of Elements | 3 | |
| Capacitance | 39pF | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |