| Internal Part Number | EIS-TJA1028T/3V3/20,11 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Transceiver | |
| Protocol | LIN | |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 | |
| Duplex | Full | |
| Receiver Hysteresis | 200mV | |
| Data Rate | - | |
| Voltage - Supply | 3.3V, 5V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |