Omron Automation & Safety TL-W1R5MB1
TL-W1R5MB1 picture photo
Mfg. Part Number
TL-W1R5MB1
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SENSOR PROXIMTY PNP 1.5MM 10-30V
Datasheet Download
TL-W1R5MB1.pdf
Availability of TL-W1R5MB1
QUANTITY
TL-W1R5MB1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TL-W1R5MB1
Internal Part NumberEIS-TL-W1R5MB1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
Series-
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.059" (1.5mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency1kHz
ShieldingUnshielded
Material - BodyDiecast Aluminum
Voltage - Supply12 VDC ~ 24 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL-W1R5MB1
Related LinksTL-W1, TL-W1R5MB1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
TL-W1R5MB1 Details Description
Related parts for TL-W1R5MB1
CONV DC-DC TRPL-VO 12A HORZ datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 30POS datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SENSOR PRES 6BAR GAUG 3.3V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 460MA 450 MOHM datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf