Texas Instruments TL16CP754CPM
TL16CP754CPM picture photo
Mfg. Part Number
TL16CP754CPM
Brief Description
IC QUAD UART 64BYTE FIFO 64-LQFP
Datasheet Download
TL16CP754CPM.pdf
Availability of TL16CP754CPM
QUANTITY
TL16CP754CPM Order Process
Ship out your order
Specifications of TL16CP754CPM
Internal Part NumberEIS-TL16CP754CPM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Series-
PackagingTray
FeaturesProgrammable
Number of Channels4, QUART
FIFO's64 Byte
Protocol-
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V, 5V
With Parallel Port-
With Auto Flow ControlYes
With IrDA Encoder/DecoderYes
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL16CP754CPM
Related LinksTL16CP, TL16CP754CPM Datasheet, Texas Instruments Distributor
TL16CP754CPM Details Description
Related parts for TL16CP754CPM
IC DAC SERIAL +5V 16BIT 10-UMAX datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 10MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 12K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC DELAY LINE 1024TAP PROG 24MLF datasheet.pdf
CONN R/A SHELL T/H KEY 36POS datasheet.pdf
FUSION SPLICE INSERT W/ADHESIVE datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X49.4V 500W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 200MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8DFN datasheet.pdf