Texas Instruments TL4051B12QDBZT
TL4051B12QDBZT picture photo
Mfg. Part Number
TL4051B12QDBZT
Brief Description
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23
Datasheet Download
TL4051B12QDBZT.pdf
Availability of TL4051B12QDBZT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TL4051B12QDBZT Order Process
Ship out your order
Specifications of TL4051B12QDBZT
Internal Part NumberEIS-TL4051B12QDBZT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)1.225V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output12mA
Tolerance±0.2%
Temperature Coefficient50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz20µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode65µA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL4051B12QDBZT
Related LinksTL4051B, TL4051B12QDBZT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TL4051B12QDBZT Details Description
Related parts for TL4051B12QDBZT
FUSE BRD MNT 100MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 DUAL WALL SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SCR 1200V 35A TO48 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf