Texas Instruments TL751L12CDG4
TL751L12CDG4 picture photo
Mfg. Part Number
TL751L12CDG4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 12V 0.15A 8SOIC
Datasheet Download
TL751L12CDG4.pdf
Availability of TL751L12CDG4
QUANTITY
TL751L12CDG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TL751L12CDG4
Internal Part NumberEIS-TL751L12CDG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input13 V ~ 26 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL751L12CDG4
Related LinksTL751L, TL751L12CDG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TL751L12CDG4 Details Description
Related parts for TL751L12CDG4
HD22 PIN CONT,SMALL PACK datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 9.76 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 WW datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
RES 290 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO-215AA datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf