Ohmite TL88K1K10
TL88K1K10 picture photo
Mfg. Part Number
TL88K1K10
Brief Description
RES CHAS MNT 1.1K OHM 10% 114W
Datasheet Download
TL88K1K10.pdf
Availability of TL88K1K10
QUANTITY
TL88K1K10 Order Process
Ship out your order
Specifications of TL88K1K10
Internal Part NumberEIS-TL88K1K10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±10%
Power (Watts)114W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension3.465" L x 1.012" W (88.00mm x 25.70mm)
Height-
Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL88K1K10
Related LinksTL88, TL88K1K10 Datasheet, Ohmite Distributor
TL88K1K10 Details Description
Related parts for TL88K1K10
VOLTMETER 200MVDC LCD PANEL MT datasheet.pdf
IC INVERTER SGL HS CMOS SOT353 datasheet.pdf
CONN HEADER 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A GOLD .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RETRO NPN SD=200MM LON 5M datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 58A BNCM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CTV 29C 29#16 SKT RECP datasheet.pdf
10000UF 400V 76X220MM 85C 2000H datasheet.pdf