Texas Instruments TLC1549ID
TLC1549ID picture photo
Mfg. Part Number
TLC1549ID
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC 10 BIT 38 KSPS ADC S/O 8-SOIC
Datasheet Download
TLC1549ID.pdf
Availability of TLC1549ID
QUANTITY
TLC1549ID Order Process
Ship out your order
Specifications of TLC1549ID
Internal Part NumberEIS-TLC1549ID
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesData Converter Basics
Manufacturer Product PageTLC1549ID Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTube
Number of Bits10
Sampling Rate (Per Second)38k
Number of Inputs1
Input TypeSingle Ended
Data InterfaceSPI
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitectureSAR
Reference TypeExternal
Voltage - Supply, Analog5V
Voltage - Supply, Digital5V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLC1549ID
Related LinksTLC1, TLC1549ID Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLC1549ID Details Description
Related parts for TLC1549ID
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOD IPM 7PAC 600V 50A datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT PIN datasheet.pdf