Texas Instruments TLC2272ACDR
TLC2272ACDR picture photo
Mfg. Part Number
TLC2272ACDR
Brief Description
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8SOIC
Datasheet Download
TLC2272ACDR.pdf
Availability of TLC2272ACDR
QUANTITY
TLC2272ACDR Order Process
Ship out your order
Specifications of TLC2272ACDR
Internal Part NumberEIS-TLC2272ACDR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesLinCMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate3.6 V/µs
Gain Bandwidth Product2.25MHz
Voltage - Input Offset300µV
Current - Supply2.4mA
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)4.4 V ~ 16 V, ±2.2 V ~ 8 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLC2272ACDR
Related LinksTLC22, TLC2272ACDR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLC2272ACDR Details Description
Related parts for TLC2272ACDR
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT PAR 20-SOIC datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf