E-Switch TLE1105AF100Q
TLE1105AF100Q picture photo
Mfg. Part Number
TLE1105AF100Q
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
TLE1105AF100Q.pdf
Availability of TLE1105AF100Q
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TLE1105AF100Q Order Process
Ship out your order
Specifications of TLE1105AF100Q
Internal Part NumberEIS-TLE1105AF100Q
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationTL1105 Series RoHS Cert of Compliance
3D ModelTLE1105AFyyyy.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesTL1105
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeThrough Hole
Actuator Height off PCB, from Pins5.00mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StylePC Pin
Outline6.00mm x 6.00mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force100gf
Ingress Protection-
FeaturesGrounding Pin
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Switch Travel0.25mm
Mechanical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLE1105AF100Q
Related LinksTLE110, TLE1105AF100Q Datasheet, E-Switch Distributor
TLE1105AF100Q Details Description
Related parts for TLE1105AF100Q
CAP CER 0.022UF 35V 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MUX 5BIT 2:1 5V ECL 28-PLCC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RLY SSR 125A 660VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf