Texas Instruments TLV2404CD
TLV2404CD picture photo
Mfg. Part Number
TLV2404CD
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 14SOIC
Datasheet Download
TLV2404CD.pdf
Availability of TLV2404CD
QUANTITY
TLV2404CD Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV2404CD
Internal Part NumberEIS-TLV2404CD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits4
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.0025 V/µs
Gain Bandwidth Product5.5kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias100pA
Voltage - Input Offset390µV
Current - Supply900nA
Current - Output / Channel200µA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.5 V ~ 16 V, ±1.25 V ~ 8 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV2404CD
Related LinksTLV2, TLV2404CD Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV2404CD Details Description
Related parts for TLV2404CD
JUMPER-H1503TR/A2015G/X 8" datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/A3047W/X 5" datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 40A datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 20POS VERT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH GREEN datasheet.pdf
SCR FAST SW 175A 1000V TO-93 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS CABLE SKT datasheet.pdf