Texas Instruments TLV320AIC1103GQER
TLV320AIC1103GQER picture photo
Mfg. Part Number
TLV320AIC1103GQER
Manufacturer
Product Category
Interface - CODECs
Brief Description
IC PCM CODEC PROG MIC AMP 80-BGA
Datasheet Download
TLV320AIC1103GQER.pdf
Availability of TLV320AIC1103GQER
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TLV320AIC1103GQER Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV320AIC1103GQER
Internal Part NumberEIS-TLV320AIC1103GQER
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire Revision A 04/Dec/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - CODECs
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TypePCM
Data InterfacePCM Audio Interface
Resolution (Bits)15 b
Number of ADCs / DACs1 / 1
Sigma DeltaYes
S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ-
Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ-
Voltage - Supply, Analog2.7 V ~ 3.3 V
Voltage - Supply, Digital2.7 V ~ 3.3 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case80-VFBGA
Supplier Device Package80-BGA MICROSTAR JUNIOR (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV320AIC1103GQER
Related LinksTLV320AI, TLV320AIC1103GQER Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV320AIC1103GQER Details Description
Related parts for TLV320AIC1103GQER
RES SMD 160 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 40A 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 150MA 830 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 635MA 110 MOHM datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL 1200V 230A TO-93 datasheet.pdf
TV 18C 18#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
ER 3C 3#8 SKT RECP datasheet.pdf
Ultracompact Precision10 V/5 V/2.5 V/3.0 V Voltage References IC datasheet.pdf