Texas Instruments TLV705185YFPR
TLV705185YFPR picture photo
Mfg. Part Number
TLV705185YFPR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.85V 0.2A 4DSBGA
Datasheet Download
TLV705185YFPR.pdf
Availability of TLV705185YFPR
QUANTITY
TLV705185YFPR Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV705185YFPR
Internal Part NumberEIS-TLV705185YFPR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesTLV70518 Design with WEBENCH® Power Designer
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingDigi-Reel®
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.85V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)260mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFBGA, DSBGA
Supplier Device Package4-DSBGA (0.8x0.8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV705185YFPR
Related LinksTLV705, TLV705185YFPR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV705185YFPR Details Description
Related parts for TLV705185YFPR
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8BIT N-INV 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 9.5PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FLTR 15A M5 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
D4SL-N3QFG-DN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC XO 133.33MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf