Vishay Semiconductor/Diodes Division TLZ15C-GS08
TLZ15C-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TLZ15C-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 15V 500MW SOD80
Datasheet Download
TLZ15C-GS08.pdf
Availability of TLZ15C-GS08
QUANTITY
TLZ15C-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLZ15C-GS08
Internal Part NumberEIS-TLZ15C-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)16 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr40nA @ 13.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLZ15C-GS08
Related LinksTLZ15, TLZ15C-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TLZ15C-GS08 Details Description
Related parts for TLZ15C-GS08
TERM BLOCK 3.5MM HOR 9POS PCB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 140 OHM 5% 12W datasheet.pdf
LED LEDNIUM COOL WHT 7000K 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADR 62POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 475 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INSERTION TOOL 5X14 IMPACT datasheet.pdf
RES 4.59K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf