Vishay Semiconductor/Diodes Division TLZ20D-GS08
TLZ20D-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TLZ20D-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 20V 500MW SOD80
Datasheet Download
TLZ20D-GS08.pdf
Availability of TLZ20D-GS08
QUANTITY
TLZ20D-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLZ20D-GS08
Internal Part NumberEIS-TLZ20D-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)28 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr40nA @ 18.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLZ20D-GS08
Related LinksTLZ20, TLZ20D-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TLZ20D-GS08 Details Description
Related parts for TLZ20D-GS08
IC SWITCH DPDT 10UTQFN datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 10ppm 20pF 70 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 40A DO5 datasheet.pdf