Vishay Semiconductor/Diodes Division TLZ8V2-GS08
TLZ8V2-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TLZ8V2-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD80
Datasheet Download
TLZ8V2-GS08.pdf
Availability of TLZ8V2-GS08
QUANTITY
TLZ8V2-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLZ8V2-GS08
Internal Part NumberEIS-TLZ8V2-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLZ8V2-GS08
Related LinksTLZ8V, TLZ8V2-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TLZ8V2-GS08 Details Description
Related parts for TLZ8V2-GS08
RES SMD 806K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN +/-05VO datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 10POS SMD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
DSUB CON D*U PIN BF MACHINED datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf