Vishay/Sprague TM3B156M016EBA
TM3B156M016EBA picture photo
Mfg. Part Number
TM3B156M016EBA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
TM3156M016BEBA
Datasheet Download
TM3B156M016EBA.pdf
Availability of TM3B156M016EBA
QUANTITY
TM3B156M016EBA Order Process
Ship out your order
Specifications of TM3B156M016EBA
Internal Part NumberEIS-TM3B156M016EBA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TM3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesHigh Reliability
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TM3B156M016EBA
Related LinksTM3B156, TM3B156M016EBA Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TM3B156M016EBA Details Description
Related parts for TM3B156M016EBA
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 12GHZ 16FCBGA datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC datasheet.pdf