| Internal Part Number | EIS-TM3D226K016LBA | |
| PCN Design/Specification | Adding of Halogen Free Id 23/Dec/2014 | |
| Standard Package | 250 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Capacitance | 22µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 800 mOhm | |
| Type | Molded | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2917 (7343 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.122" (3.10mm) | |
| Lead Spacing | - | |
| Manufacturer Size Code | D | |
| Features | High Reliability | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | TM3D226K016LBA | |
| Related Links | TM3D226, TM3D226K016LBA Datasheet, Vishay/Sprague Distributor | |
 | 90814-0020 | CONN HEADER 20POS 1.27MM SMD TIN | datasheet.pdf | |