C&K Components TMCFD6SA1040C
TMCFD6SA1040C picture photo
Mfg. Part Number
TMCFD6SA1040C
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH SNAP ACTION
Datasheet Download
TMCFD6SA1040C.pdf
Availability of TMCFD6SA1040C
QUANTITY
TMCFD6SA1040C Order Process
Ship out your order
Specifications of TMCFD6SA1040C
Internal Part NumberEIS-TMCFD6SA1040C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesTM
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC), 500mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque60gf
Release Force14gf
Pretravel0.071" (1.8mm)
Differential Travel0.013" (0.33mm)
Overtravel0.035" (0.9mm)
Operating Position0.812" (20.6mm)
Mechanical Life-
Electrical Life-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMCFD6SA1040C
Related LinksTMCFD6, TMCFD6SA1040C Datasheet, C&K Components Distributor
TMCFD6SA1040C Details Description
Related parts for TMCFD6SA1040C
JUMPER-H9992TR/1852BR/H9992TR12" datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 20% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 4POS 2MM T/H datasheet.pdf
LED CBI 2X4MM QUAD ARRAY GRN/YLW datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.0OHM JUMPER 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
64M SDR SDRAM X16 166MHZ 46NM IN datasheet.pdf