Littelfuse TMOV20R175E
TMOV20R175E picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20R175E
Brief Description
VARISTOR 243V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20R175E.pdf
Availability of TMOV20R175E
QUANTITY
TMOV20R175E Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20R175E
Internal Part NumberEIS-TMOV20R175E
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)243V
Varistor Voltage (Typ)270V
Varistor Voltage (Max)297V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts175VAC
Maximum DC Volts225VDC
Energy135J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20R175E
Related LinksTMOV2, TMOV20R175E Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20R175E Details Description
Related parts for TMOV20R175E
RES SMD 36K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC FM RADIO TUNER 20QFN datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INP HP 3ST 16-TSSOP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20QFN datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf