Littelfuse TMOV20RP750M
TMOV20RP750M picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20RP750M
Brief Description
VARISTOR 1080V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20RP750M.pdf
Availability of TMOV20RP750M
QUANTITY
TMOV20RP750M Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20RP750M
Internal Part NumberEIS-TMOV20RP750M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesiTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)1080V (1.08kV)
Varistor Voltage (Typ)1200V (1.2kV)
Varistor Voltage (Max)1320V (1.32kV)
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts750VAC
Maximum DC Volts970VDC
Energy480J
Package / CaseDisc 20mm 3-Lead
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20RP750M
Related LinksTMOV20, TMOV20RP750M Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20RP750M Details Description
Related parts for TMOV20RP750M
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
LED GREEN/RED DIFFUSED 1210 SMD datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 28POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC SW HALL EFFECT OMNI SOT23W datasheet.pdf
CABLE STR SGL-END MALE 2POS .3M datasheet.pdf