Vishay Semiconductor/Diodes Division TMPG06-10AHE3/53
TMPG06-10AHE3/53 picture photo
Mfg. Part Number
TMPG06-10AHE3/53
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC AXIAL
Datasheet Download
TMPG06-10AHE3/53.pdf
Availability of TMPG06-10AHE3/53
QUANTITY
TMPG06-10AHE3/53 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMPG06-10AHE3/53
Internal Part NumberEIS-TMPG06-10AHE3/53
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, PAR®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.55V
Voltage - Breakdown (Min)9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)27.6A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 185°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseMPG06, Axial
Supplier Device PackageMPG06
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMPG06-10AHE3/53
Related LinksTMPG06-1, TMPG06-10AHE3/53 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TMPG06-10AHE3/53 Details Description
Related parts for TMPG06-10AHE3/53
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 10POS datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 1.5KV X7R 3640 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER 64-LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CABLE SOCKET 19POLE datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC AMP LNA 5V 1900MHZ 8HWSON datasheet.pdf