Texas Instruments TMS320C6722BRFP200
TMS320C6722BRFP200 picture photo
Mfg. Part Number
TMS320C6722BRFP200
Brief Description
IC FLOATING POINT DSP 144-HTQFP
Datasheet Download
TMS320C6722BRFP200.pdf
Availability of TMS320C6722BRFP200
QUANTITY
TMS320C6722BRFP200 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS320C6722BRFP200
Internal Part NumberEIS-TMS320C6722BRFP200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Mold Compound 30/Sep/2014
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesTMS320C672x
PackagingTray
TypeFloating Point
InterfaceEBI/EMI, I²C, McASP, SPI
Clock Rate200MHz
Non-Volatile MemoryROM (384 kB)
On-Chip RAM160kB
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core1.20V
Operating Temperature0°C ~ 90°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case144-TQFP Exposed Pad
Supplier Device Package144-HTQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS320C6722BRFP200
Related LinksTMS320C67, TMS320C6722BRFP200 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS320C6722BRFP200 Details Description
Related parts for TMS320C6722BRFP200
FILTER LINE 5MH 5A HORIZONTAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 120V 32A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 16SOIC datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
OSC XO 22.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf