| Internal Part Number | EIS-TMS320LC543PZ2-50 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 90 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - DSP (Digital Signal Processors) | |
| Series | TMS320C54x | |
| Packaging | Tray | |
| Type | Fixed Point | |
| Interface | BSP, TDM | |
| Clock Rate | 50MHz | |
| Non-Volatile Memory | ROM (4 kB) | |
| On-Chip RAM | 20kB | |
| Voltage - I/O | 3.30V | |
| Voltage - Core | 3.30V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 100-LQFP | |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | TMS320LC543PZ2-50 | |
| Related Links | TMS320LC, TMS320LC543PZ2-50 Datasheet, Texas Instruments Distributor | |
 | 2171 SV005 | BRAID TC TUBULAR 1/4" SILVR 100' | datasheet.pdf | |
 | 9-6609941-6 | MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A | datasheet.pdf | |