Texas Instruments TMS320LC543PZ2-50
TMS320LC543PZ2-50 picture photo
Mfg. Part Number
TMS320LC543PZ2-50
Brief Description
IC DSP 100LQFP
Datasheet Download
TMS320LC543PZ2-50.pdf
Availability of TMS320LC543PZ2-50
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMS320LC543PZ2-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS320LC543PZ2-50
Internal Part NumberEIS-TMS320LC543PZ2-50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesTMS320C54x
PackagingTray
TypeFixed Point
InterfaceBSP, TDM
Clock Rate50MHz
Non-Volatile MemoryROM (4 kB)
On-Chip RAM20kB
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core3.30V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS320LC543PZ2-50
Related LinksTMS320LC, TMS320LC543PZ2-50 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS320LC543PZ2-50 Details Description
Related parts for TMS320LC543PZ2-50
CONN HEADER VERT 14POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SAHT F CRIMP 22-26 datasheet.pdf
Crystal 33.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 23.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.83KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SP CON S SN TNR datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 20% 480VAC AXIA datasheet.pdf