Texas Instruments TMX320C5504AZCH15
TMX320C5504AZCH15 picture photo
Mfg. Part Number
TMX320C5504AZCH15
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC DSP FIXED-POINT 196NFBGA
Datasheet Download
TMX320C5504AZCH15.pdf
Availability of TMX320C5504AZCH15
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMX320C5504AZCH15 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMX320C5504AZCH15
Internal Part NumberEIS-TMX320C5504AZCH15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package184
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesTMS320C55x
PackagingTray
TypeFixed Point
InterfaceEBI/EMI, I²C, I²S, MMC/SD, SPI, UART/USART, USB
Clock Rate150MHz
Non-Volatile MemoryROM (128 kB)
On-Chip RAM256kB
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Voltage - Core1.05V, 1.40V
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case196-LFBGA
Supplier Device Package196-NFBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMX320C5504AZCH15
Related LinksTMX320C5, TMX320C5504AZCH15 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMX320C5504AZCH15 Details Description
Related parts for TMX320C5504AZCH15
CAP CER 47PF 2KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ D2PAK datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 3A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 85-250V PANEL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 157MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 56MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IMPACT 4X10 85OHM GL 37MM MEZZ A datasheet.pdf