| Internal Part Number | EIS-TMX320DM355ZCE216 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - DSP (Digital Signal Processors) | |
| Series | TMS320DM3x, DaVinci™ | |
| Packaging | Tray | |
| Type | Digital Media System-on-Chip (DMSoC) | |
| Interface | ASP, I²C, SPI, UART, USB | |
| Clock Rate | 216MHz | |
| Non-Volatile Memory | ROM (8 kB) | |
| On-Chip RAM | 56kB | |
| Voltage - I/O | 1.8V, 3.3V | |
| Voltage - Core | 1.30V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C | |