Ohmite TN15P4K00FE
TN15P4K00FE picture photo
Mfg. Part Number
TN15P4K00FE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4K OHM 15W 1% TO220
Datasheet Download
TN15P4K00FE.pdf
Availability of TN15P4K00FE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TN15P4K00FE Order Process
Ship out your order
Specifications of TN15P4K00FE
Internal Part NumberEIS-TN15P4K00FE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTN
PackagingTube
Resistance (Ohms)4k
Tolerance±1%
Power (Watts)15W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.394" L x 0.181" W (10.00mm x 4.60mm)
Height0.701" (17.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TN15P4K00FE
Related LinksTN15P, TN15P4K00FE Datasheet, Ohmite Distributor
TN15P4K00FE Details Description
Related parts for TN15P4K00FE
SWITCH PB EMERGNCY STOP NON-ILLM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 14POS datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 180MA 1.9 OHM TH datasheet.pdf
PANEL INNER STEEL 5.94X5.8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf