Intel TN80C186EB20
TN80C186EB20 picture photo
Mfg. Part Number
TN80C186EB20
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I186 20MHZ 84PLCC
Datasheet Download
TN80C186EB20.pdf
Availability of TN80C186EB20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TN80C186EB20 Order Process
Ship out your order
Specifications of TN80C186EB20
Internal Part NumberEIS-TN80C186EB20
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTube
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed20MHz
Co-Processors/DSPMath Engine; 80C187
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case84-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package84-PLCC
Additional InterfacesSerial Communications Unit (SCU)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TN80C186EB20
Related LinksTN80C1, TN80C186EB20 Datasheet, Intel Distributor
TN80C186EB20 Details Description
Related parts for TN80C186EB20
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A DDPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP 2VIN/3V 10MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 13VC SOT363F datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.65 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE 19COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 4-ROWS datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf