Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM2.5-8-16-1
TNM2.5-8-16-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM2.5-8-16-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 16MM
Datasheet Download
TNM2.5-8-16-1.pdf
Availability of TNM2.5-8-16-1
QUANTITY
TNM2.5-8-16-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM2.5-8-16-1
Internal Part NumberEIS-TNM2.5-8-16-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height0.630" (16.00mm)
Length - Overall0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM2.5-8-16-1
TNM2.5-8-16-1 Details Description
Related parts for TNM2.5-8-16-1
FIXED IND 3.9NH 300MA 150 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SC DUPLEX/MT-RJ 1M1 C/A datasheet.pdf
CONTROL TEMP VOLTAGE OUT 24V datasheet.pdf
RES 12M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
MX150 ASSY 15 RCPT 2X6 CPA STGY datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf