Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM3-6.5-72-3
TNM3-6.5-72-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM3-6.5-72-3
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M3 NYLON 72MM
Datasheet Download
TNM3-6.5-72-3.pdf
Availability of TNM3-6.5-72-3
QUANTITY
TNM3-6.5-72-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM3-6.5-72-3
Internal Part NumberEIS-TNM3-6.5-72-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.256" (6.50mm)
Between Board Height2.834" (72.00mm)
Length - Overall3.307" (84.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM3-6.5-72-3
TNM3-6.5-72-3 Details Description
Related parts for TNM3-6.5-72-3
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 25A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf