Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM4-8-17-3
TNM4-8-17-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM4-8-17-3
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M4 NYLON 17MM
Datasheet Download
TNM4-8-17-3.pdf
Availability of TNM4-8-17-3
QUANTITY
TNM4-8-17-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM4-8-17-3
Internal Part NumberEIS-TNM4-8-17-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height0.669" (17.00mm)
Length - Overall1.142" (29.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM4-8-17-3
Related LinksTNM4-, TNM4-8-17-3 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM4-8-17-3 Details Description
Related parts for TNM4-8-17-3
TRANS NPN 25V 1A MINI-PWR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS M12 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 931 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FERRITE CORE P 100NH N48 datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf