Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM4-8-55-1
TNM4-8-55-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM4-8-55-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M4 NYLON 55MM
Datasheet Download
TNM4-8-55-1.pdf
Availability of TNM4-8-55-1
QUANTITY
TNM4-8-55-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM4-8-55-1
Internal Part NumberEIS-TNM4-8-55-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height2.165" (55.00mm)
Length - Overall2.165" (55.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM4-8-55-1
Related LinksTNM4-, TNM4-8-55-1 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM4-8-55-1 Details Description
Related parts for TNM4-8-55-1
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 70V 340A SOT-227B datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
TIP WELLER LTALF 1.6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS PNL MNT SKT datasheet.pdf