Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM4-9.5-18-2
TNM4-9.5-18-2 picture photo
Mfg. Part Number
TNM4-9.5-18-2
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M4 NYLON 18MM
Datasheet Download
TNM4-9.5-18-2.pdf
Availability of TNM4-9.5-18-2
QUANTITY
TNM4-9.5-18-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM4-9.5-18-2
Internal Part NumberEIS-TNM4-9.5-18-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.374" (9.50mm)
Between Board Height0.709" (18.00mm)
Length - Overall1.102" (28.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM4-9.5-18-2
TNM4-9.5-18-2 Details Description
Related parts for TNM4-9.5-18-2
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf