Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM6-12.7-30-1
TNM6-12.7-30-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM6-12.7-30-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M6 NYLON 30MM
Datasheet Download
TNM6-12.7-30-1.pdf
Availability of TNM6-12.7-30-1
QUANTITY
TNM6-12.7-30-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM6-12.7-30-1
Internal Part NumberEIS-TNM6-12.7-30-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2"
Between Board Height1.181" (30.00mm)
Length - Overall1.181" (30.00mm)