Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM6-12.7-41-3
TNM6-12.7-41-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM6-12.7-41-3
Brief Description
ROUND STANDOFF M6 NYLON 41MM
Datasheet Download
TNM6-12.7-41-3.pdf
Availability of TNM6-12.7-41-3
QUANTITY
TNM6-12.7-41-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM6-12.7-41-3
Internal Part NumberEIS-TNM6-12.7-41-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2"
Between Board Height1.614" (41.00mm)
Length - Overall2.614" (66.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM6-12.7-41-3
TNM6-12.7-41-3 Details Description
Related parts for TNM6-12.7-41-3
CONN HEADER .100 SINGL STR 13POS datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 125MHZ 90VFBGA datasheet.pdf
PROGRAMMING ADAPTER datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ18 19 OLIV datasheet.pdf
CONN TNC JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 55W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf