Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM6-12.7-56-1
TNM6-12.7-56-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM6-12.7-56-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M6 NYLON 56MM
Datasheet Download
TNM6-12.7-56-1.pdf
Availability of TNM6-12.7-56-1
QUANTITY
TNM6-12.7-56-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM6-12.7-56-1
Internal Part NumberEIS-TNM6-12.7-56-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2"
Between Board Height2.205" (56.00mm)
Length - Overall2.205" (56.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM6-12.7-56-1
TNM6-12.7-56-1 Details Description
Related parts for TNM6-12.7-56-1
RES CHAS MNT 5 OHM 10% 600W datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 300W TO220-15 datasheet.pdf
IC LATCH 6BIT D 5V ECL 28-PLCC datasheet.pdf
IC I2C SW 8CH W/RESET 24-SSOP datasheet.pdf
INDICATOR RECT GREEN PNL MNT datasheet.pdf
RES 187 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET 5POLE datasheet.pdf
IC PWR SW USB 8MSOP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf