Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM8-15.9-61-3
TNM8-15.9-61-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM8-15.9-61-3
Brief Description
ROUND STANDOFF M8 NYLON 61MM
Datasheet Download
TNM8-15.9-61-3.pdf
Availability of TNM8-15.9-61-3
QUANTITY
TNM8-15.9-61-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM8-15.9-61-3
Internal Part NumberEIS-TNM8-15.9-61-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM8
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.626" (15.90mm)
Between Board Height2.402" (61.00mm)
Length - Overall3.504" (89.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM8-15.9-61-3
TNM8-15.9-61-3 Details Description
Related parts for TNM8-15.9-61-3
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf