Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM8-19-50-2
TNM8-19-50-2 picture photo
Mfg. Part Number
TNM8-19-50-2
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M8 NYLON 50MM
Datasheet Download
TNM8-19-50-2.pdf
Availability of TNM8-19-50-2
QUANTITY
TNM8-19-50-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM8-19-50-2
Internal Part NumberEIS-TNM8-19-50-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM8
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.748" (19.00mm)
Between Board Height1.969" (50.00mm)
Length - Overall2.520" (64.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM8-19-50-2
Related LinksTNM8-1, TNM8-19-50-2 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM8-19-50-2 Details Description
Related parts for TNM8-19-50-2
RES 30K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO41 datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 3MM 4.9" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN CPC RECPT/PIN 19POS STD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 930MA 195 MOHM datasheet.pdf
IC FIFO CLOCKED 64X36X2 120QFP datasheet.pdf
REFL TAPE SSC ACRICH P7/AX3221 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf