Vishay/Dale TNPU060342K2AZEN00
TNPU060342K2AZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU060342K2AZEN00
Brief Description
RES SMD 42.2K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPU060342K2AZEN00.pdf
Availability of TNPU060342K2AZEN00
QUANTITY
TNPU060342K2AZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU060342K2AZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU060342K2AZEN00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU060342K2AZEN00
Related LinksTNPU06034, TNPU060342K2AZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU060342K2AZEN00 Details Description
Related parts for TNPU060342K2AZEN00
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
KIT FUSE 5X20MM FAST HI BRK UL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V TO92-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1% SOT23-8 datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR JP/2 500/5.0% 1/8 datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 270MA 1.8 OHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT PIN datasheet.pdf