Vishay/Dale TNPU060354K9AZEN00
TNPU060354K9AZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU060354K9AZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 54.9K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPU060354K9AZEN00.pdf
Availability of TNPU060354K9AZEN00
QUANTITY
TNPU060354K9AZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU060354K9AZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU060354K9AZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU060354K9AZEN00
Related LinksTNPU06035, TNPU060354K9AZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU060354K9AZEN00 Details Description
Related parts for TNPU060354K9AZEN00
CAP FILM 1000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 60W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 5MSPS 16TSSOP datasheet.pdf
TERM DBL TURRET PTFE 4-40 THD datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-5VOUT 6W datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RACK FILTER GRILL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN SODIMM 200POS R/A SMD datasheet.pdf